Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

Hassas bağlantılı protezlerin klasik parsiyel protezlere göre avantajları nelerdir?

Tutucuların kroşe dediğimiz estetik problem yaratan teller ile değil de hassas tutucular ile protez içerisinden sağlanması ve bu alanın saklı olması en büyük avantajlarından biridir. Tutuculuk oldukça iyidir. Klasik parsiyel protezlerde kroşe teli dökümden yapıldığı için kırıldıklarında tamiri zordur. hassas bağlantılı protezlerde tutucuların değişimi daha kolaydır.

Ana dişlerin tümünün çekilmesin gereken durumlarda, hasta dişsiz kalmak istemezse immediat protez denilen doğal dişler çekilir çekilmez hemen takılan protez türleri de vardır. İyileşme tamamlanıp dokular büzülünce bu protez uyumsuz hale gelir ve hastanın daimi protezleri yapılmaya başlanır. Ancak implant işlemi gibi kimi uzun dönem beklenmesi gereken durumlarda immediate protezler içleri doldurularak uzun dönem kullanıma uygun hale getirilebilir.

Son olarak ağızda var olan birkaç doğal diş veya kök üzerine, diş hekiminin yapacağı bazı özel hazırlıkları takiben uygulanan dişüstü protezler de vardır. Bu doğal diş veya kökler proteze tutuculuk ve stabilite sağlar.

 Geri Dön: Protetik Diş Tedavisi Hakkında Sorular

İlgili Bölüm(ler): Protetik Diş Tedavisi