Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

Dişler kuronlanırken farklı malzeme alternatifleri var mıdır?

Dişler kuronlanırken metal, metal destekli porselen, tam porselen (güçlendirilmiş porselen, zirkonyum alt yapılı porselen) gibi farklı malzeme alternatifleri vardır.

Metal destekli porselen kuronlar: Estetik ve hijyenik olan porselen yapı ve onu taşıyan metal altyapıdan ibarettir.

Tam porselen kuronlar (Güçlendirilmiş porselen, Zirkonya altyapılı porselen restorasyonu): Estetiğin önemli olduğu ön grup dişlerde ışık geçirgenliği doğal dişe benzeyen metalsiz porselenler kullanılabilir. Güçlendirilmiş porselen veya zirkonya altyapı olarak kullanılır. Metal altyapıya gerek olmadığından daha iyi estetik sonuçlar elde edilebilir.

metal destekli kuronların tam porselenlere göre dezavantajları nelerdir?

Metal destekli porselenler içerdikleri metal alaşımların maskelenmesi için opak porselen tozları kullanılarak yapılır. Bu durumda estetik de doğallığın yaratılmasını zorlaşırır. Aynı zamanda içerdikleri metal alt yapı uzun dönemde dişetinde gri metal yansımaları yaparak estetik rahatsızlıklar doğurabilir.

Metal kuron: Tamamı metalden (altın, krom, kobalt gibi) yapılır. Estetik sorun teşkil etmeyen arka bölgedeki dişlerde ve çenelerde porselen kuron yapımına yeterli yer olmadığı durumlarda kullanılır. Kullanım alanı sınırlıdır.

 Geri Dön: Protetik Diş Tedavisi Hakkında Sorular

İlgili Bölüm(ler): Protetik Diş Tedavisi